Kada sportaš posumnja da možda ima niske razine željeza, trebao bi posjetiti liječnika. Liječnik sportske medicine bit će svjestan povezanosti između niske razine željeza i smanjene atletske izvedbe te će obaviti temeljitu anamnezu i fizički pregled. Mogu se naručiti laboratorijski testovi koji su osobito važni u procjeni zaliha željeza u tijelu. To uključuje testove za određivanje razine hemoglobina, hematokrita, feritina i željeza, među ostalima. Često se preporučuje rutinski probir za ID i IDA kod sportašica i sportaša izdržljivosti.
Smatra se da sportaš s niskom razinom feritina i željeza, te normalnim hemoglobinom i hematokritom ima ID, ali ne i IDA. Ako sportaš također ima niske razine hemoglobina i hematokrita, tada on ili ona ima IDA. Za sportaše s IDA-om, dokazi su jasni da je dnevni oralni dodatak željeza koristan za poboljšanje sportske izvedbe. Međutim, postoji kontroverza oko toga je li samo suplementacija željeza kod sportaša s ID-om korisna. Odluku o započinjanju nadoknade željeza u ID treba podijeliti između sportaša, liječnika i potencijalno dijetetičara. Dodatak željeza bez poznavanja razine željeza se ne preporučuje.
Željezo se najbolje apsorbira u obliku hrane, za razliku od dodataka željeza, tako da je povećanje unosa hrane bogate željezom važno za liječenje ID i IDA. Hrana bogata željezom uključuje životinjske bjelančevine poput crvenog mesa, piletine i ribe, kao i neživotinjske izvore, uključujući žitarice i tjestenine obogaćene željezom, grah i tamnozeleno lisnato povrće. Apsorpcija dodatka željeza poboljšava se dodatkom vitamina C. Sok od naranče (bez kalcija) odlična je opcija za uzimanje s dodatkom. Suplemente željeza ne treba uzimati s mlijekom, kavom ili tabletama kalcija jer mogu smanjiti apsorpciju željeza. Naposljetku, dodaci željeza mogu uzrokovati zatvor, stoga je važno povećati unos prehrambenih vlakana i razmisliti o dodatku vlakana.