Anemija se javlja kada postoji manjak crvenih krvnih zrnaca, što dovodi do smanjenog unosa kisika u tijelo, uključujući oči. Bjeloočnice mogu postati plave, unutarnja strana donjih kapaka može postati blijeda, a mrežnica se može oštetiti zbog nedostatka kisika i propuštanja krvnih žila.
Određene vrste anemije mogu uzrokovati specifične promjene u oku, kao što su:
- Otok retine (tkiva oka osjetljivog na svjetlost)
- Oštećenje vidnog živca (koji prenosi poruke od oka do mozga)
- Začepljenje arterije i vena koje služe mrežnici (okluzija retinalne arterije i okluzija retinalne vene
Crvena krvna zrnca i anemija
Glavna funkcija eritrocita je prijenos kisika iz pluća i njegova dostava u tijelo. Crvena krvna zrnca također uklanjaju ugljični dioksid iz tijela i vraćaju ga natrag u pluća, gdje se izdiše.
Zdrave crvene krvne stanice su u obliku krafne i spljoštene u sredini bez rupice u sredini. U sebi imaju protein bogat željezom koji se zove hemoglobin. Ovaj se protein veže za kisik iz pluća i omogućuje eritrocitima da isporuče kisik ostatku tijela.
Kada tijelo ne proizvodi dovoljno zdravih crvenih krvnih stanica, kao što se događa kod anemije, nedovoljno kisika dolazi do tkiva, što dovodi do mnogih različitih simptoma.
Crvena krvna zrnca stvaraju se u vašoj koštanoj srži, tkivu unutar vaših kostiju. Traju 90 do 120 dana, nakon čega ih tijelo uništava i daje signal za stvaranje novih.
Očni simptomi specifičnih anemija
Neke vrste anemije uzrokuju specifične promjene u oku. To može uključivati oticanje struktura mrežnice, uključujući makulu, začepljenje krvnih žila i oštećenje vidnog živca (koji prenosi poruke od oka do mozga).

Neke specifične anemije koje utječu na oči uključuju:
- Anemija srpastih stanica – Osobe s anemijom srpastih stanica (SCD) imaju crvena krvna zrnca u obliku srpa. To uzrokuje lijepljenje crvenih krvnih zrnaca i blokira protok krvi u dijelove tijela kao što su oči. Začepljene krvne žile uzrokuju povećanje pritiska, uzrokujući pucanje žila i krvarenje što dovodi do komplikacija na mrežnici.
- Bjeloočnice mogu postati žućkaste ako se razvije žutica. Simptomi uključuju iznenadno lebdenje, zamagljen vid, mrtve točke, bljeskove svjetla, tamni zastor koji se zatvara preko vida i gubitak bočnog vida.
- Anemija uzrokovana nedostatkom željeza – kada je teška, može dovesti do začepljenja krvnih žila, uključujući okluziju središnje retinalne vene i okluziju retinalne arterije. Osim toga, može uzrokovati edem diska — oticanje na mjestu spajanja mrežnice i vidnog živca.
- Anemija uzrokovana nedostatkom vitamina B12 – Poznato i kao perniciozna anemija, ovo stanje može dovesti do optičke neuropatije (oštećenja vidnog živca).
- Talasemija – Ovaj poremećaj krvi prenosi se s roditelja na dijete i uzrokuje da tijelo proizvodi nedovoljnu količinu hemoglobina. Može uzrokovati komplikacije na mrežnici i žutilo bjeloočnica.
- Hemolitička anemija – Ovaj poremećaj krvi uzrokuje uništavanje crvenih krvnih zrnaca brže nego što se stvaraju. Određeni lijekovi, osobito klasa antibiotika poznatih kao cefalosporini, najčešći su uzrok. Osim toga, infekcije poput malarije i HIV-a mogu dovesti do ove vrste anemije